Sme (iba?) pokračovateľmi línie našich predkov, či už sa nám to páči alebo nie! Rodičov, starých a prastarých rodičov, a tak ďalej. Môžeme ich poznať alebo aj nie, môžeme ich zabudnúť alebo dokonca zavrhnúť, ale stále sme a budeme s nimi stále nejakým spôsobom „zviazaní“. Nerozlučne a definitívne …

Česť ich pamiatke a vďaka im za našu vlastnú existenciu!

Ľudia, ktorí si myslia, že venovať sa rodinej histórii je stratou času sa mýlia. V odbornej literatúre z oblasti psychogeneálógie sa spomína tzv. transgeneračný prenos – v dobrom aj zlom. V tom „zlom“ by to mohlo znamenať aj to, že pretrvávajúce a nyvyriešené rodinné konflikty sú akýmsi nechceným – a často aj nevedomým – dedičstvom po našich predkoch. Rodičoch, starých a prastarých rodičoch, a tak ďalej …

Pojem „demogram“ by vás mohol a mal – a iste nie náhodou – odkazovať na termín „genogram„. A čo je genogram? – Je to spôsob mapovania a vytvorenie „diagramu rodinných vzťahov – teda grafické znázornenie vzťahov a ich obsahu v nejakej konkrétnej podobe a v nejakej konkrétnej rodine či skupine. Medzi rodičmi, rodičmi a ich deťmi, medzi súrodencami, a pokiaľ o tom niečo vieme aj z pohľadu niekoľkých generácií. Aspoň troch! (Ale aj v nejakej soc. skupine – podobne ako sa to deje v sociometrii.)

Za prvý krok na tejto užitočnej – a často aj dobrodružnej – ceste považujeme vytvorenie demgramu. To obnáša vyhľadanie a zadokumentovanie – príp. aj ďalšie zpracovanie a prezentáciu – fotografií, ktoré sa nám podarí zhromaždiť k téme „vzťahová mapa“, ktorá nás zaujíma. Či už ide o pátranie po vlastnostiach, nemociach, konfliktoch alebo naopak – tvorivý potenciál v línii našich predkov.

Demogram ba tak mohol byť nielen peknou foto-spomienkou na ľudí z našej rodovej línie, ale aj prvým užitočným krokom smerom k vytvorenie genogramu. A zostavenie genogramu má potenciál – ako sa o tom napr. píše aj v odbornej literatúre – pri hľadaní východísk a riešení rôznych zložitých a ťažkých životných situácií – príčin závažných chorôb, sociálnych konfliktov a toxických vzťahov, atp. .

Ak sa zaujímate podrobnejšie o túto tématiku (genogramy, psycho-genealógia) a uvažujete o vytvorenín „demogramu“, môžete pritom využiť aj naše skúsenosti, podporu a pomoc. Neváhajte a kontaktujte nás prostredníctvom našich e-mailových adries: info@koreneakotvy.eu, príp. info@slovaci.eu.

Demogram – ukážky a príklady

Demogram (neúplný): Jozef Laššák

Demogram: Štefan Lehocký