Sledovať to, ako sa spoločnosť organizovala vo svojej histórii, kto do toho mohol zasahovať a akým spôsobom, to je iste zaujímavá oblasť poznania. Cesta, ktorú sme pritom ušli – od fyzickej sily jednotlivca, a skupiny až po moc peňazí a súčasných korporácií a ich menežerov – je zjavná. Takže, kto nás to tu teraz vedie či ženie a kam? A kto týchto ľudí vyberá a na základe akých vlastností a kritérií?
Uvažovat z takéhoto pohľadu o psychotestoch politikov a iných lídrov je vec veľmi nejasná a neistá. A aj keby sme pripustili, že v demokratickej spoločnosti by tu mohla (mala) mať aspoň nejaký vliv aj široká verejnosť, nájsť pritom nejakú vhodnú formu a zhodu (konsenzus) nie je vôbec jednoduché.
Hoci máme a žijeme, aj tu u nás na Slovensku, v tzv. zastupiteľskej demokracii a rozhodujúca je v tomto smere vôľa voličov prejavená v hlasovaní vo voľbách, môže tomu v konečnej podobe byť aj inak. Preto je tak dôležité klásť si pritom aj otázky tipu: Kto podporuje kadidátov/ky a akým spôsobom?
Ak si na túto zdánlivo jednoduchú a priamočiaru otázku dokážeme odpovedať, budeme mať jasno aj v tom, koho činiť zodpovedným za prípadné „omyly a neúspechy“ .
V praxi to však často funguje inak a otázky týkajúce sa zodpovednosti za prípadný neúspech či dokonca katastrofu sa objavia príliš neskoro a ak vôbec. A aj odpovede tipu „čo ste/sme si zvolili, to máte/máme!“ toho veľa nevyriešia. Hoci sa často práve vtedy začne viac diskutovať o „psychotestoch pre politikov“!
Ako graduovaný psychológ s dlhoročnou poradenskou a pedagogickou praxou som sa mal možnosť poznávať a poznať aj úskalia psychogiagnostiky a psychotestov. Hoci existujú pokusy implikovať do praxeniektoré metody a metodiky, o skúsenostiach v praxi sa toho vo verejne dostupných textoch veľa nedoviete…
Napriek tomu si však myslím, že existuje cesta a spôsob, ako na túto neistú pôdu vstúpit. A to bez ohľadu na to, aký je stav súčasnej politiky a kto v štáte má a učuje chovanie politikov a političiek samotných.
Tou cestou je psychogenealógia a (povinné) zostavenie tzv. genogramu pre každého uchádzačov o vstup do politiky. Podľa môjho názoru to je aj cesta k väčšej transparentnosti osobnosti a otvorilo by to – nám voličom – dvere k väčšej a efektívnejšej kontrole uchádzačov o naše hlasy vo voľbách.
Čo si o tom myslíte Vy?
A pretože práve otvárame platformu pre verejnú diskusiu na túto téma, napíšte nám láskavo aj Váš názor či praktickú skúsenosť, ktorý by sme s Vaším súhlasom mohli aj zverejniť.
Náš e-mailový kontakt: info@slovaci.eu
Poznámka: Vhodným a užitočným nástrojom sa ukazuje byť štrukturovaný rozhovor (videointerview) s uchádzačmi o vstup do politiky vedený odborne zdatným tázateľom na tému „Môj genogram„…