Dychovka z Matúškova Vtedy bo Štedrý večer, možno už okolo polnoci,. Dodneška si to dobre pamätám, hoci som nemal viac ako šesť rokov, takže to mohlo byť už v roku 1954. Zobudila ma hudba a ja si stále myslím, že to bola hudba rajská! V ten magický večer sa totiž zastavili členovia miestnej dychovky aj …
Reč slovenská (materinská) …
Aktuálne dotazovanie: „A ako tam u vás, slobodno aj po slovensky?„ Ako dobre viete po slovensky? Máte nejaký „recept“ na to, ako si zachovať slovenčinu? Je slovenčina Vaša „materinská“ reč? Rozprávali ste sa – a ešte stále aj rozprávate – doma „po slovensky“? Prečo sa slovenčina (v Maďarsku) tak rýchlo vytráca ?
Slovenský (Ne)zábudník …
Citát na úvod: „Prečo sa ten slovenský ľud každého tak bojí? Doja si ho sťa kravičku a on ticho stojí! Ľudia idú ako ovce, kam ich baran vedie, a ku stolu chodia vtedy, keď je po obede. Vyvolia si za vyslanca, koho im rozkážu, a keď majú raz ruky voľné, sami si ich zaviažu. Či …
(de) Galanta (a okolie) – večery a dni…
Matúškovský beh, 7.ročník (21.9.2024) Momentky z Matúškovského behu 2024 (3.) – dospelí, 4 a 12 km, Momentky z Matúškovského behu 2024 (2.): Deti, žiaci, juniori, Matúškovský beh 2024 (1.) Spomienkový večer Spolku Slovákov z Maďarska v Dome MS – ocenenie P. Fahna (1947 – 2024) Slovenský valčík v interpretácii súboru Slnečnice z Dunajskej Stredy/SK, Adrian …
Demogram – fotografia ako nástroj mapovania a senzitivizácie (zcitlivenia) v oblasti vzťahov – v rodine či inde…
Sme (iba?) pokračovateľmi línie našich predkov, či už sa nám to páči alebo nie! Rodičov, starých a prastarých rodičov, a tak ďalej. Môžeme ich poznať alebo aj nie, môžeme ich zabudnúť alebo dokonca zavrhnúť, ale stále sme a budeme s nimi stále nejakým spôsobom „zviazaní“. Nerozlučne a definitívne … Česť ich pamiatke a vďaka im …
Rodinné – dolnozemské a iné – miniatúry a príbehy …
Na tomto obrázku je slovenský básnik Milan Rúfus (Autor: Ramon Leško) Láskavý pohľad slovenského básnika Milana Rúfusa na človeka a jeho životný údeľ býva niekedy označovaný ako „človečina“. O niečo podobného – bez toho, aby som mal ambície porovnávať sa s týmto slovenským velikánom – pokúšam aj v príbehoch, ktoré uverejňujem na týchto stránkach. – …
Kto tu tomu vlastne velí?
Sledovať to, ako sa spoločnosť organizovala vo svojej histórii, kto do toho mohol zasahovať a akým spôsobom, to je iste zaujímavá oblasť poznania. Cesta, ktorú sme pritom ušli – od fyzickej sily jednotlivca, a skupiny až po moc peňazí a súčasných korporácií a ich menežerov – je zjavná. Takže, kto nás to tu teraz vedie …
Kolonisti a ich potomkovia z obce Javorinka
Neveľká obec Javorinka, predtým aj Štefánikov či Štefánikovo, leží na juhozápade Slovenska – vzdialená cca 3 kilometre od mesta Galanta. Založili ju po vzniku ČSR prevážne kolonisti zo Severného Slovenska na zkonfiškovaných pozemkoch maďarských zemepánov …
Psychogenealógia a tzv. genosociogram (genogram) ako užitočný nástroj pri odhaľovaní štrukturálnej poruchy osobnosti.
O genealógii a možnosti vytvárania tzv. rodostromov či rodokmeňov už iste mnohí z vás vedia príp. sa už o niečo takého – či už úspešne alebo nespešne – aj pokúsili. Nie som si však istý, či ste už zorientovaní aj v tom, čo obnáša tzv. psychogenealógia a že pravdepodobná autorka tohoto názvu – Anne Ancelin …